منوی دسته بندی

بهترین مانیتور گیمینگ با کیفیت عالی 4k سال 2022

بهترین مانیتور های گیمینگ

بهترین مانیتور گیمینگ می تواند لذت شما را در بازی با کامپیوتر چندین برابر کند. یکی از کارهایی که با کامپیوتر و با هدف سرگرمی صورت می گیرد، بازی کردن است که برای دقایق و ساعاتی، فرد را مشغول کرده و به او، لذت خاصی را خواهد چشاند. اما برای اینکه بازی با کامپیوتر به شکلی بهتر و پرسرعت تر صورت گیرد، نیاز به عناصر ضروری همچون مانیتور گیمینگ خواهد بود؛ این مانیتور، تجربه ای متفاوت از بازی را نصیب هر یک از گیمرها نموده و منجر به ارتقاء کلی نمایشگر و همینطور سرعت بازی خواهد شد؛ البته چنین ویژگی هایی را می توان فقط در بهترین مانیتور گیمینگ جستجو کرد.

در واقع باید بگوییم مانیتور گیمینگ دارای حسابی جداگانه با مانیتورهای معمولی بوده و با تهیه چنین مانیتوری می توانید علاوه بر اینکه از یک نمایشگر کامپیوتری با کیفیت همراه با وضوح فوق العاده برخوردار گردید، بلکه امکان انجام بازی های پیشرفته کامپیوتری را هم داشته و به عنوان یک گیمر، لذت کاملی را از بازی احساس خواهید کرد.

راهنمای خرید مانیتور های گیمینگ

یکی از محصولاتی که در عصر تکنولوژی تولید شده و به میدان آمده، مانیتور گیمینگ است که تحولی بنیادین را در بازی های کامپیوتری ایجاد نموده و بازی هایی نزدیک به دنیای واقعی را در ذهن افراد مجسم ساخته است. اما آنچه که می خواهیم در این بخش راجع به آن صحبت کنیم، این است که بهترین مانیتور گیمینگ دارای چه ویژگی هایی است؟ اگر خواستار آشنایی با مشخصات این محصول هستید، می توانید موارد زیر را دنبال نمایید که اطلاعاتی مفید راجع به ویژگی های این محصول ارائه خواهند داد:

 1. یکی از ویژگی هایی که در بهترین مانیتور گیمینگ وجود دارد، پردازش سریع تصویر است؛ یعنی مدت زمان خیلی کمی طول می کشد تا مانیتور شروع به تعویض تصویر جدید با تصویر قبلی نماید.
 2. این مانیتور دارای بیشترین درصد رزولوشون بوده و بدین صورت، تصویری بسیار با کیفیت و بی نقص را از مانیتور مشاهده خواهید کرد.
 3. از دیگر ویژگی های مانیتور فوق این است که دارای پنل های متنوعی بوده و انواع پنل TN، VA و IPS را در بر خواهد گرفت.
 4. تصاویر موجود در این مانیتور، بسیار روان بوده و دچار تاخیر در عملکرد نخواهند بود.
 5. از مشخصات دیگری که در بهترین مانیتور گیمینگ وجود داشته و از اهمیت برخوردار می باشد، سایز استاندارد است، یعنی سایزی که نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ است.
مانیتور عریض، بهترین مانیتور های گیمینگ

نکات کاربردی در هنگام انتخاب مانیتور گیمینگ

اگر خواهان تهیه بهترین مانیتور گیمینگ هستید، پس باید از نکات کاربردی و مهمی که به شما در انتخاب و خرید این محصول، کمک شایانی خواهند کرد، مطلع گردید، در واقع این نکات باعث بروز نتایج مثبت در امر خرید شده و بهترین مانیتور گیمینگ را در اختیار شما قرار خواهند داد، به مجموعه ای از این نکات در بخش زیر اشاره شده که توجهتان را به آنها جلب خواهیم کرد:

 • شاید گزینه دلخواه شما، مانیتور سایز بزرگتر همراه با اینچ بیشتر باشد، اما باید ببینید که آیا فضای کافی برای نگهداری این مانیتور را دارید؟ باید سایزی از این محصول که متناسب با فضای شماست را در اولویت انتخاب قرار دهید.
 • اگر می دانید که فضای کافی برای نگهداری مانیتور گیمینگ را دارید، پس بهتر است به سراغ انتخاب مانیتورهای 27 تا 32 اینچ بروید، ولی اگر چنین امکانی ندارید، مانیتورهای سایز کوچک تر که دارای سایز 24 اینچ هستند را انتخاب نمایید.
 • نباید توجه خود را فقط روی سایز و اینچ مربوط به مانیتور معطوف کنید، بلکه باید رزولوشن تصویر را هم در نظر بگیرید، لزوماٌ بهترین مانیتور گیمینگ ، دارای صفحه ای همراه با سایز بزرگ و در عین حال رزولوشن بالا خواهد بود.
 • البته باید خود را برای پرداخت مبالغ بیشتر برای خرید مانیتوری که هم سایز بزرگتر و هم رزولوشن بالاتری دارد؛ آماده کنید، چرا که چنین مانیتوری دارای قیمت بیشتری است.
 • این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که بهترین مانیتور گیمینگ دارای واکنش خیلی سریع و کمتر از 4 میلی بر ثانیه خواهد بود.
بخوانید  بهترین رم گوشی موبایل با برترین مارک 2022
مانیتور ایسوس، بهترین مانیتور گیمینگ
 • اگر خواهان این هستید که مانیتور ارزان تر خریداری کنید، باید مانیتور TN را انتخاب نمایید که دارای کیفیت رنگ و زاویه دید متوسط بوده و قیمت کمتری را به خود اختصاص داده است.
 • اگر کیفیت رنگ مانیتور، بیشتر از قیمت آن، برایتان اهمیت دارد؛ بهتر است به سراغ مانیتورهای دارای پنل IPS بروید.
 • اگر هم به جزئیات تصویر مانیتور، بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت می دهید؛ پس مانیتورهایی که پنل VA دارند را انتخاب کنید.

معرفی بهترین مارک مانیتور گیمینگ

اگر تصمیم به خرید این مانیتور گرفته اید و یکی از دغدغه های ذهنی تان این است که کدام مارک از این محصول را انتخاب کنید؟ به شما راهنمایی های لازم را ارائه خواهیم داد تا دیگر دغدغه ای از این بابت نداشته باشید؛ در قسمت زیر به تعدادی از بهترین مارک های مانیتور گیمینگ اشاره شده است:

مانیتور ایسر

از جدیدترین انواع مانیتور به شمار آمده و دارای کیفیت 4k و رزولوشن فوق العاده ای است. همچنین این مانیتور دارای ابعاد بسیار بزرگی بوده و برای افرادی که فضای کافی برای نگهداری مانیتور بزرگ را دارند، مناسب خواهد بود. از فرم خمیده و زیبایی نیز برخوردار بوده و با ساختار قوی و عملکرد پر سرعتی که دارد، حسی خوشایند از بازی کردن را به افراد انتقال خواهد داد.

مانیتور ال جی

به راستی که این محصول، بهترین مانیتور گیمینگ است که وجود دارد، صفحه پنل IPS و وضوح تصویر عالی با کیفیت 4k، از جمله امکانات ویژه این مانیتور به شمار می آیند.

بازی پر سرعت با بهترین مانیتور گیمینگ

مانیتور دل

رنگ هایی با وضوح هر چه بیشتر را در این مانیتور سایز بزرگ خواهید دید. همچنین مانیتور فوق که از بهترین میزان کیفیت برخوردار می باشد، دارای بیشترین سرعت پاسخگویی بوده و به طور کلی نیاز گیمرها را از بابت یک مانیتور ایده آل، تامین خواهد کرد.

مانیتور ام اس آی

بهترین و متنوع ترین طیف رنگی در این مانیتور به چشم می خورد؛ همچنین مانیتور فوق دارای پنل IPS بسیار قوی بوده و خیال گیمرها را از بابت سرعت، راحت خواهد کرد.

مانیتور ایسوس

سرعتی که در این مانیتور وجود دارد، بیش از سایر مانیتورهای مذکور بوده و لذا این محصول در رقابت با مانیتورهای دیگر، جلوتر خواهد بود. علاوه بر این مانیتور فوق که از کنتراست فوق العاده ای برخوردار می باشد، ساختار با کیفیت و اجرای عالی را هم به خود اختصاص داده و پاسخگوی خوبی به نیاز گیمرهای حرفه ای خواهد بود.

یک بازی راحت و سریع با بهترین مانیتور گیمینگ

آیا مانیتور های گیمینگ با مانیتور ساده تفاوت دارد؟

جواب این سوال، قعاٌ مثبت بوده و باید اعلام کنیم مانیتور گیمینگ، محصولی مجزا و متفاوت از مانیتور ساده و معمولی است و ساختار و دپارتمان متمایزتر را به همراه خواهد داشت؛ اگر غیر از این بود، محصولی تحت این عنوان به بازار مانیتور راه پیدا نمی کرد و همان مانیتور معمولی کافی بود؛ اما از آنجا که مانیتورهای معمولی، از عهده پاسخگویی به نیاز گیمرها بر نمی آیند، لذا تولید کنندگان هم اقدام به تولید مانیتور پیشرفته تر و کاملتر تحت عنوان مانیتور گیمینگ نموده و با این کار توانستند نیاز گیمرها را به خوبی تامین سازند.

اما سوال دیگری که به وجود می آید، این است که بهترین مانیتور گیمینگ، از چه لحاظ با مانیتور معمولی فرق دارد؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال می توانید عبارات زیر را دنبال نمایید:

 • لازم است بگوییم بهترین مانیتور گیمینگ، نیازمند کمترین زمان جهت نشان دادن واکنش بوده و این در حالی است که مانیتور معمولی، دیرتر واکنش نشان می دهد.
 • مانیتور گیمینگ دارای فریم ریت بهتری بوده و این بدان معناست که مانیتور فوق قادر است تا در عرض یک ثانیه، تعداد عکس های بیشتری را به نمایش بگذارد؛ این در حالی است که مانیتور معمولی از فریم ریت پایین تر برخوردار می باشد.
 • همچنین مانیتور گیمینگ دارای تصویر با عرض بیشتر بوده و طول آن 21 و عرض مانیتور هم 9 است، ولی مانیتور معمولی دارای عرض تصویر کمتری بوده و ابعاد تصویری آن، 9*16 سانت خواهد بود.
حسی متفاوت از بازی با بهترین مانیتور گیمینگ
 • فرق دیگری که این دو مانیتور با هم دارند، این است که در نوع اول یعنی مانیتور گیمینگ، رزولوشن تصویر، بالاتر و در حد 2520*1080 است، ولی مانیتور معمولی از رزولوشن یا وضوح تصویری کمتر یعنی 1920*1080 برخوردار می باشد.
 • در ضمن مانیتورهای گیمینگ دارای سایز بیشتری بوده که این سایز گاهاٌبه 47 اینچ هم می رسد، اما مانیتورهای معمولی از سایز کوچک و تا 27 اینچ برخوردار می باشند.
بخوانید  بهترین مودم ADSL خانگی در 11 مدل سال 2022

بهترین مانیتور گیمینگ کدام است؟

این مانیتور که تبدیل به یک مانیتور ضروری و مهم نزد گیمرها شده و رقابت تنگاتنگی را بین هر یک از گیمرها ایجاد می کند؛ دارای مدل های مختلفی است که هر کدام از آنها از مشخصات مختص به خود برخوردار می باشند. اما یکی از محصولاتی که به عنوان بهترین مانیتور گیمینگ شناخته شده و توجه گیمرها را به سمت خود جلب نموده است، مانیتور گیمینگ اولترا واید می باشد.

این محصول که با اسامی دیگر مانند مانیتور عریض نیز مورد خطاب قرار گرفته، از زاویه دید گسترده ای برخوردار بوده و با وجود آن، بازیکنان به قسمت های بیشتری از بازی احاطه خواهند داشت، در واقع عرض تصویر در این مانیتورها، بیشتر بوده و در نتیجه تمرکز بازیکنان نیز از این طریق، افزایش پیدا کرده و در نهایت، احتمال برد آنها بیشتر خواهد بود.

بهترین مانیتور گیمینگ با رزولوشن بالا

ما در این بخش با بررسی سوالات شما در سطح اینترنت سعی کرده این تا بهترین مانیتور های گیمینگ بازار را برای معرفی به شما انتخاب نماییم. شما می توانید پس از مطالعه این بخش بهترین انتخاب را داشته باشید و یا با توجه به بخش راهنمای خرید محصول مورد نیاز خود را انتخاب نمایید.

بهترین مانیتور گیمینگ ارزان LF27T350FH-M سامسونگ

بهترین مانیتور گیمینگ ارزان LF27T350FH-M سامسونگ

انتخاب بهترین مانیتور گیمینگ ارزان قیمت سخت نیست. اما ما تنها ارزان ترین مانیتور را برای شما در نظر نگرفته ایم . انتخاب ما یکی از بهترین مانیتور های گیمینگ ارزان قیمت بازار است که می توانید با آن به بازی بپردازید. LF27T350FH-M سامسونگ یک میانیتور 27 اینچی خوب با کیفیت تصویر فول اچ دی است که می تواند انتخاب خوبی برای بازی باشد.

این مانیتور مات از پنل IPS با نور پس زمینه LED بهره مند است. نرخ بروزرسانی تصویر این مانیتور 75 هرتز است که برای بازی عدد مناسبی است. این مانیتور که قابلیت نمایش بیش از 16 میلیون رنگ را در خود دارد دارای یک پورت HDMI برای اتصال به کنسول یا سیستم گیمینگ شما است.

مدت زمان پاسخگوییسه تا شش میلی‌ثانیه
نرخ بروزرسانی تصویر75 هرتز
نوع پنل / نور پس زمینهIPS / LED
سایز مانیتور27 اینچ
نوع صفحه نمایشمات
قابلیت هاEco Saving Plus – Eye Saver Mode – Flicker Free – Game Mode – Image Size – FreeSync – Off Timer Plus

بهترین مانیتور گیمینگ 4k ایسوس بازار مدل VG28UQL1A

بهترین مانیتور گیمینگ 4k بازار VG28UQL1A مارک ایسوس

در میان مانیتور های گیمینگ مانیتور 4k کم نیست اما قیمت در هر خریدی یک گزینه مهم برای هر کاربر است. مانیتور گیمینگ VG28UQL1A ایسوس را با توجهخ به قیمت و کیفیت آن می توان بهترین مانیتور گیمینگ 4k مناسب برای خرید دانست.

این مانیتور 28 اینچی که از صفحه نمایش ips با نور led بهره مند است می تواند تصاویری با نرخ بروزرسانی 144 هرتزی برای شما فراهم نماید. این صفحه نمایش مات تنها و تنها یک میلی ثانیه برای پاسخ به هر آنچه انتفاق می افد نیاز دارد. این دستگاه از 4 پورت hdmi و همچنین یک پورت Display بهره مند است که می توانید بهترین تصاویر را از آن ها بگیرید.این دستگاه که قابلیت 4k با HDR را دارا می باشد می تواند یک انتخاب خوب در میان بهترین مانیتور های گیمینگ 4K قیمت باشد. این مانیتور آنچنان از کیفیت بالایی برخوردار است که می توان به عنوان بهترین مانیتور گیمینگ ایسوس از آن نام برد.

مدت زمان پاسخگویی1 میلی‌ثانیه
نرخ بروزرسانی تصویر144 هرتز
نوع پنل / نور پس زمینهIPS / LED
سایز مانیتور28 اینچ
نوع صفحه نمایشمات
قابلیت ها

بهترین مانیتور گیمینگ برای ps5 مدل VG328H1B ایسوس

بهترین مانیتور گیمینگ برای ps5 مدل VG328H1B ایسوس

برای انتخاب بهترین مانیتور گیمینگ برای ps5 شرکت ایسوس کار ما را راحت کرده است. این شرکت مانیتور TUF خود مدل VG328H1B را یک مانیتور مناسب برای کنسول های بازی معرفی کرده است. این مانیتور فول اچ دی دارای صفحه نمایش خمیده مات با نور پس زمینه LED است. مانیتور VG328H1B می تواند تصاویر را با نرخ 165 هرتز در اختیار ما قرار دهد که در میان مانیتور های هم قیمت خود یک عدد بی نظیر است.

بخوانید  10 مدل بهترین هدفون بی سیم بلوتوثی بازار 2022

این مانیتور به واسطه امکانات خود می تواند گیم پلی بسیار سریعی را برای کاربر فراهم نماید. میزان خمیدگی VG328H1B عدد 1500R است. یکی از ویژگی های جذاب این مانیتور داشتن اسپیکر و ورودی صدا است که برای ورود به لیست بهترین مانیتور های گیمینگ برای PS5 بسیار حیاتی است.

مدت زمان پاسخگویییک تا سه میلی‌ثانیه
نرخ بروزرسانی تصویر165 هرتز
نوع پنل / نور پس زمینهخمیده / LED
سایز مانیتور31.5 اینچ
نوع صفحه نمایشمات
قابلیت هااسپیکر و ورودی صدا

بهترین مانیتور گیمینگ سامسونگ مدل LC34G55TW-W

بهترین مانیتور گیمینگ سامسونگ مدل LC34G55TW-W

سامسونگ از محبوبیت خاصی در بازار ایران بهره مند است. به همین خاطر همواره اولین نامی که برای خرید به ذهن مردم می آید ساکسونگ است. اگر شما هم قصد دارید تا بهترین مانیتور گیمینگ سامسونگ را تهیه نمایید ما به شما پیشنهاد میکنیم تا از بررسی مدل LC34G55TW-W غافل نشوید. این مانیتور 34 اینچی از پنل VA با نور پس زمینه LED بهره مند است که می تواند گزینه مناسبی برای بازی باشد.

این صفحه نمایش گیمینگ مات 165 هرتزی دارای 1000R خمیدگی است. این مانیتور 2K می تواند گزینه مناسبی برای احظات بازی شما باشد دارای یک پورت اچ دی ام آی و یک دیسپلی پورت است که می توانید بهترین تصویر ممکن را از ان بگیرید.

مدت زمان پاسخگویی1 میلی‌ثانیه
نرخ بروزرسانی تصویر165 هرتز
نوع پنل / نور پس زمینهVA / LED
سایز مانیتور34 اینچ
نوع صفحه نمایشمات
قابلیت هاEye Saver Mode
Flicker Free
Picture-By-Picture
FreeSync Premium
Off Timer Plus
Screen Size Optimizer
Black Equalizer
Low Input Lag Mode
Refresh Rate Optimizor
Super Arena Gaming UX

مانيتور مخصوص بازی جی پلاس مدل GGM-L328QN

 • محدوده زمان پاسخ‌گویی:1 تا 3 میلی‌ثانیه
 • نوع پنل:VA
 • نور پس‌زمینه:LED
 • نوع مانیتور:خمیده، گیمینگ
 • نوع صفحه‌نمایش:مات
 • بهترین مانیتور گیمینگ ایرانی

مانیتور گیمینگ خمیده سام مدل LS27NC725

مانیتور گیمینگ خمیده سام مدل LS27NC725
 • محدوده زمان پاسخ‌گویی:6 میلی‌ثانیه و بیشتر
 • نوع پنل:E-LED
 • نور پس‌زمینه:LED
 • نوع مانیتور:اداری، خمیده، طراحی و ادیت، گیمینگ
 • نوع صفحه‌نمایش:مات
 • بهترین مانیتور گیمینگ سام

مانيتور ال جي مدل 29KW500-W سايز 29 اينچ

مانيتور ال جي مدل 29KW500-W سايز 29 اينچ

امکان ندارد لیستی از بهترین مانیتورهای گیمینگ را دنبال نمود اما ردی از برند ال‌جی پیدا نشود. این محصول 29 اینچی کمپانی LG با صفحه نمایش مات توانسته نیازهای انواع کاربران را برطرف کند. پنل این مانیتور IPS بوده و از دو پورت HDMI و هدفون پشتیبانی می‌نماید. یکی از ویژگی‌های جالب این نمایشگر، امکان بهینه سازی تصاویر مشکی است، به این ترتیب این محصول برای بازی‌هایی که فضای تاریکی دارند، می‌توان عملکرد بی‌نظیری داشته باشد.

در این محصول گیمرها به کمک قابلیت xFreeSync می‌توانند از حرکات آرام و کند بازی‌های حجیم جلوگیری کنند. بنابراین اگر می‌خواهید با لگ‌های بازی خداحافظی کنید، به نظر می‌رسد مدل KW500-W29 برای شما تولیده شده است.

مدت زمان پاسخگویی
نرخ بروزرسانی تصویر
نوع پنل / نور پس زمینهIPS
سایز مانیتور29 اینچ
نوع صفحه نمایشمات
قابلیت ها

مانیتور مخصوص بازی اسکپتر مدل E275W-2560 سایز 27 اینچ

مانیتور مخصوص بازی اسکپتر مدل E275W-2560 سایز 27 اینچ

این مدل از مانیتورهای شرکت اسکپتر در سایز 27 اینچ و با کیفیت Full HD به بازار عرضه می‌شود. صفحه نمایش E275W-2560 مات بوده و طراحی و ساخت زیبایی دارد. از جمله قابلیت‌های این محصول می‌توان به فناوری رفع پارگی تصویر یا همان G-Sync  و  FreeSync، پشتیبانی از ورودی‌های HDMI و Display port و همچنین رفرش ریت 144 هرتزی اشاره کرد.

مدت زمان پاسخگویی این مدل حدود 1 میلی ثانیه است، قابلیتی که در کمتر نمونه‌ای از محصولات بازار دیده می‌شود. اما چیزی که بیش از هر چیزی در این مانیتور خودنمایی می‌کند، ظاهر زیبا و باریک آن می‌باشد. اگر به‌دنبال یک نمایشگر مناسب برای کارهای روزمره و بازی‌هایی با گرافیک بالا هستید، بدون شک این گزینه می‌تواند نظر شما را جلب کند.

مدت زمان پاسخگویی1 میلی‌ثانیه
نرخ بروزرسانی تصویر144 هرتز
نوع پنل / نور پس زمینهLED
سایز مانیتور27 اینچ
نوع صفحه نمایشمات
قابلیت ها

مانیتور مخصوص بازی ال جی مدل 32GN550 سایز 32 اینچ

مدل GN55032 ال‌جی را می‌توان یکی از نمایشگرهای خوب برای علاقه مندان به دنیای بازی دانست. اگر به دنبال بهترین مانیتورهای گیمینگ باشید، این محصول با داشتن صفحه نمایش 32 اینچی تجربه بازی در یک صفحه بزرگتر را به شما ارائه می‌دهد. پنل این مدل از نوع VA بوده و صفحه نمایش آن همانند اکثر مدل‌های گیمینگ مات می‌باشد. برای افرادی که می‌خواهند بازی‌های خود را روی یک نمایشگر مقرون به صرفه اما مناسب اجرا کنند، این محصول یک پیشنهاد بی‌نظیر است.

مدت زمان پاسخگویی1 میلی‌ثانیه
نرخ بروزرسانی تصویر165 هرتز
نوع پنل / نور پس زمینهVA / LED
سایز مانیتور32 اینچ
نوع صفحه نمایشمات
قابلیت ها

مانیتور مخصوص بازی بنکیو مدل ZOWIE XL2746S سایز 27 اینچ

رتبه سوم بهترین مانیتور گیمینگ به این مدل از شرکت کمتر شناخته شده بنکیو اختصاص پیدا می‌کند. این نمایشگر بر خلاف برند نه چندان نام آشنای خود، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که می‌تواند هر گیمری را ترغیب به خرید آن کند. صفحه نمایش 27 اینچی و مات، برخورداری از پنل TN و رفرش ریت 240 هرتزی تنها بخشی از ویژگی‌های مثبت این محصول محسوب می‌شود.

به تمام این مزایا تکنولوژی DyAc را نیز اضافه کنید تا متوجه عظمت آن شوید. این قابلیت باعث پخش بازی با بالاترین وضوح و کیفیت می‌شود. بدون هیچ شکی این محصول شرکت بنکیو یکی از قدرتمندترین نمایشگرهای بازار بوده که تحول بزرگی در نسل مانیتورهای گیمینگ ایجاد کرده است.

مدت زمان پاسخگوییکمتر از یک میلی‌ثانیه
نرخ بروزرسانی تصویر240 هرتز
نوع پنل / نور پس زمینهTN / LED
سایز مانیتور27 اینچ
نوع صفحه نمایشمات
قابلیت ها

پرفروش ترین مانیتور گیمینگ بازار

برای خرید پرفروش ترین مانیتور گیمینگ بازار بر روی دکمه روبرو کلیک و کنید تا بتوانید آن ها را مشاهده نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.